Pauli radí : Ako vermikompostovať v byte počas zimy
Pauli je náš master v kompostovaní. Vermikompostuje približne od minulej jesene a má v tej oblasti mnoho poznatkov. Preto sme sa jej opýtali ako vermikompostovať v zime.
Ako sa majú dážďovky vo vermikompostéri v zime?
V zime majú dáždovky v byte podmienky v podstate ako počas celého roka. Nie je im tak horúco, ako v lete. Zima je asi jednoduchšia ako leto, ja som sa ho osobne viac obávala.
Teplota okolo 20 stupňov im vyhovuje. Netreba ich však nechať v blízkosti napr. radiátorov alebo v miestnosti kde je v byte/dome najteplejšie.
Tiež treba dať pozor, aby nevyschli, ak je v miestnosti suchý vzduch a dlhšie im nič zelené/vlhké nedáme na papanie. Inak si dáždovky fičia tak ako inokedy počas roka. Treba sa im patrične venovať.
Máme cez zimu pristupovať inak k bytovému kompostovaniu?
Treba ich aspoň 2x do týždňa premiešať a kontrolovať vlhkosť, aby nevyschli ak viac kúrime.
Ak odchádzame na Vianoce na týždeň alebo dva preč, je lepšie dostatočne ich "nachovať" a kľudne im dať aj viac zeleného - šťavnatého bioodpadu. Poriadne ho zapracovať do kompostu a dobre uzavrieť veko. Aby bola vo vnútri počas našej neprítomnosti dostatočná vlhkosť. Ak nebudeme kúriť to im nevadí, v pohode zvládnu bežnú izbovú teplotu, môže sa stať, že sa kompostovanie trošku spomalí.
Na čo si musíme dať pozor pri zimnom kompostovaní?
- veľmi teplý a suchý vzduch - môže vysušiť celý kompost a dáždovky môžu uschnúť
- presun kompostéra na neutrálne miesto - aby nebol blízko zdroja tepla, ale ani aby nebol na veľmi chladnom mieste - ideálna je izbová teplota - ja ho mám pri balkonových dverách v kuchyni, ale v pohode je aj chladnejšia komora či chodba v paneláku.
- ak sme mali kompostér na balkóne a teraz je v teplejšom prostredí môžu sa objaviť mušky, treba to kontrolovať a pravidelne ho vetrať - stačí pootvoriť veko a urobiť v miestnosti prievať. Pár dní za sebou a mušky to vzdajú.
- pavučinková pleseň - ak je kompost vlhký, dáme doň viac bioodpadu, môže sa objaviť biely povlak ako námraza alebo pavučina. Zbavíme sa jej pravidelným prehrabávaním kompostu 2-3 krát za týždeň
- niečo nám vyklíči - napr. jadierka z papriky. Je to v pohode, tieto malé rastlinky stačí tiež len povyťahovať, prípadne len rozrušiť koreň a daždovky si s nimi poradia.
- dobre uzatvárať veko - aby sme predišli vysušeniu kompostu, a tiež ak by vznikli mušky, aby sa nám nerozšírili po celej miestnosti.
Existuje sezónny ,,zimný" bioodpad ktorý nás láka dať do vermikompostéra, ale nemalo by to tak byť (napríklad šupky z citrusov, majonézový šalát či punč)?
Špeci zimný odpad môžu byť citrusy, ja ich do kompostéra dávam. Šupky vždy umyjem a nakrájam, tak ako všetko, na malé kúsky. A potom s ostatným bioodpadom šupnem do kompostéra. Napr. také pomelo má veľkú šupku, takže to odporúčam dať na etapy.... (špecialitka, tento rok som si šupky s citrusov začala zbierať, nakrájala som ich na malé kocky a vysušila na domáci ovocný čaj). Moje dážďovky sú v pohode aj s nastrúhaným zázvorom, ktorý bol vyluhovaný v čaji.
Zo zvyškov vianočnej večere sa môžete s daždovkami podeliť maximálne so zvyškom oblátky, chleba a šupkami z ovocia. Majonézovému šalátu, koláčom, kapustnici alebo ovociu vyvarenému v punči či varenom víne sa veľmi nepotešia.
Tiež neodporúčam škrupiny od vlašských orechov alebo pistácii, tie sa vo vermikompostéri nerozloží.
Napr. šupky z arašidov sú uplne super suchý bioodpad, stačí ich len trošku namrviť.
Ak som mala doteraz vermikompostér na balkóne kam ho mám ideálne umiestniť?
Na balkóne, aj keby bol zasklený by som ich určite nenechala. Mohli by tam zamrznúť, a ak by to aj vydržali kompostovací proces by sa spomalil alebo zastavil.
Kompostér je ideálne presunúť do tmavšej miestnosti - chodba, komora, chladnejšia izba. Ale kľudne môže byť aj v kuchyni. Dôležité je aby mal dostatočný prístup vzduchu. Ja ho mám v kuchyni, ak by "mu bolo veľmi teplo" tak naň priamo otvorím balkónové dvere a vyvetrám. To je užitočné aj keď by sa objavili mušky.
Môžem dať do vermikompostéru ihličie?
Všetko s mierou, ale nie je to problém. Môže tam skončiť aj sušené ovocie, ktoré bolo súčasťou výzdoby, šišky alebo vetvičky, nesmu však byť nejako nalakované alebo zafarbené alebo ozdobené napr. glitrami. Tiež ich ale treba zmenšiť, tak ako všetko.
Množia sa dážďovky aj cez zimu?
Oni v podstate ani nevedia že je zima, ak im nedáte do kompostéra vianočné svetielka (ale keďže sú svetloplaché ani tie neocenia). Takže ak majú v kompostéri príjemné podmienky, tak rozširujú svoje rady. Počula som aj takú info, že si vedia samé regulovať množstvo. Ak je im už "kompostér malý" prestanú sa rozmnožovať a len si tak žijú, papajú a vyrábajú kompost.
+ Ak máš nejaký extra tip, budeme vďačné.
- bioodpad si počas celého týždňa zbieram do misky a mám ho v chladničke (aby nehnil a nelákal mušky)
- v rámci psychohygieny bioodpad krájam alebo strihám na drobné kusky, aby som ho mala v "deň chovania" pripravený
- do kompostéra raz za 2 týždne šupnem nastrihané rolky z toaleťáku alebo malej krabice, aby som vyvážila pomer mokrého a suchého bio
- ak mi skape nejaký črepníkový kvet, zeminu tiež šupnem do kompostéra aj s vysušenou rastlinou
- po roku kompostovania som vytiahla trochu viac ako 1kg kompostu, cca 3 litre kompo.čaju, a teraz som "pristavila" druhé poschodie, aby som na jar mala v jednom hotový kompost.
,,Snažím sa, aby po mne zostali lepšie veci ako odpad. Kompostovaním prispejem aj svojou troškou k tomu, že na skládke skončí menej odpadu. Navyše moje dážďovky mi vytvoria super hnojivo pre pre izbové kvety."
Pozrite si ponuku naších vermikompostérov TU.