Produkty ekologického prania sú bez fosfátov, ropných derivátov, chlóru, syntetickej parfumácie, farbív, enzýmov, odpeňovačov, optických rozjasňovacích látok a plnidiel, bez chlóru. Je ťažké uveriť, koľko nebezpečných chemikálii sa používa v každej domácnosti.
Eko pranie prináša možnosť znížiť množstvo chemických látok a tak znížiť nepríjemný dopad na prírodu a človeka. Chemické látky totiž ničia aj užitočné baktérie, ktoré napomáhajú rozkladu odpadu v kanalizácii. Každý z nás sa tak môže podieľať na zlepšení sveta, a to jednoduchou výmenou chemických prostriedkov za prostriedky ekologické.
Pridajte sa k nám a podporte myšlienku PRE MENEJ ODPADU pre naše deti a budúce generácie.
Eko pranie – ucelený systém s priaznivým výsledkom. Ako správne postupovať?
Dôležité je uvedomiť si, že eko pranie vyžaduje o niečo vyšší čas a trpezlivosť ako pranie klasické. Nejde totižto len o mechanické pridávanie prášku do pračky, ale o ucelený systém, proces, ktorý zaručí stopercentnú účinnosť ekologických pracích prostriedkov.
Pred začatím samotného prania je potrebné zistiť tvrdosť vody v domácnosti. Na to nám poslúži jednoduchý testovací pásik. V tvrdej vode sa mydlová zložka pracích prostriedkov zráža s minerálnymi látkami obsiahnutými vo vode, čo spôsobuje jej nižšiu účinnosť. V praxi to znamená nie len zvýšenú spotrebu prostriedku, ale aj zrazeniny v textile a v práčke. Na odstránenie tohto problému výborne slúži ekologický zmäkčovač vody. Ten upravuje tvrdosť, a tak nám zaručí vhodné prostredie pre pranie s mydlovými pracími prostriedkami.
Po zistení tvrdosti vody pokračujeme klasickým rozdelením na svetlé a farebné prádlo. V prípade eko prania však musíme venovať špeciálnu pozornosť prádlu s odolnejšími škvrnami. Ekologické pracie prostriedky neobsahujú agresívne chemikálie, ktoré by tieto škvrny odstránili. Náhradou týchto chemických prvkov je ekologický odstraňovač škvŕn – žlčové mydlo. Mydlo sa aplikuje priamo na škvrny. V prípade odolnejších škvŕn, ako je napríklad kečup, či čokoládová zmrzlina, je potrebné zašpinené kúsky oblečenia nechať odmočiť, zvyčajne do druhého dňa. Niektoré menej náročné škvrny, ako sčernetý pruh na golieri, sú odstránené hneď po aplikácii mydla. Toto špeciálne čistenie sa môže zdať ako zdĺhavý proces, avšak celkovo nezaberie viac ako pätnásť minút.
Následným krokom je vloženie zašpineného aj odmočeného prádla do bubnu práčky. Pre ekologické pranie pridáme prací gél z mydlových orechov. Navyše pridáme ekologický oplach prádla s vôňou levandule, ktorý zaistí dôkladné vyplavenie gélu z prádla a navyše prádlu dodá vôňu, ktorou nahradí chemickú aviváž.
Zvyšné body prania sú rovnaké ako v prípade neekologického čistenia. Vyberieme teplotu, počkáme a prádlo vyvesíme. V prípade prania svetlých materiálov je dobré okrem zmäkčovača pridať aj prášok z mydlových orechov s bieliacou zložkou a takisto odolné škvrny predprať žlčovým mydlom.
Výsledok ekologického prania je na nerozoznanie od prania chemického. Škvrny sú odstránené, vôňa príjemná. Efekt ekologického prania je porovnateľný s tým, čo očakávame od bežných pracích prostriedkov. Rozdiel je iba v časovej náročnosti, nutnosti predpierania a odmáčania, čo sa však pri náročných škvrnách môže vyžadovať vždy. Výrazným a dôležitých rozdielom je negatívny dopad na prírodu, ktorý ekologické pracie prostriedky znižujú na minimum.
Ešte stále si eko praním nie ste istý? Pre tých z Vás, ktorí majú strach investovať a chcú si ekopranie len vyskúšať, ponúkame vhodný štartovací balíček, ktorý obsahuje vzorky základných prostriedkov potrebných na pranie. Vďaka tomu si eko pranie môžete vyskúšať a začať vytvárať svet čistý - taký, aký chceme, aby bol :)