Jar je už tu a s ňou prichádza príležitosť opäť sa realizovať v našich záhradkách. Čo však v prípade, ak bývate v byte? Vermikompostovanie je pre vás prospešným riešením! Ponúkame vám prehľad našich článkov na zhrnutie toho, ako kompostovať tak, aby to zvládol naozaj každý.
Ak chceme pracovať na lepšej kvalite životného prostredia, nevyhnutným opatrením je snažiť sa predchádzať vzniku odpadu, pričom keď už nejaký vznikne, je dôležité ho správne vytriediť a efektívne zhodnotiť a tým zamedziť, aby sa dostal do spaľovne, v horšom prípade na skládku. Biologický odpad tvorí približne polovicu nášho komunálneho odpadu. Odľahčiť naše smetné koše od tohto druhu odpadu môžeme práve kompostovaním, vďaka ktorému neplytváme, ale zhodnocujeme výživné látky, ktoré bioodpad obsahuje. Neviete ako na to? V tomto článku „Ste začiatočník v kompostovaní? Poradíme vám!“ nájdete odpovede na tie najzákladnejšie otázky.
Pokiaľ bývate v dome a máte záhradu, najlepším riešením pre zhodnotenie biologicky rozložiteľného odpadu je založiť si vlastný kompost. Existuje veľa parametrov, ktoré rozhodujú o správnom výbere vášho záhradného kompostéra. Ak rozmýšľate, aký kompostér je pre vašu záhradu ten najvhodnejší, odporúčame vám prečítať si tento článok „Ako si vybrať správny záhradný kompostér“. Ako však postupovať, keď už máte zakúpený kvalitný kompostér? Praktické rady a odpovede na vaše otázky ohľadne jarného kompostovania sa môžete dozvedieť tu: „Jarné kompostovanie na našej záhrade“. Rovnako vám ponúkame aj 10 najčastejších problémov kompostovania.
Záhradný kompostér už stojí na svojom mieste. Viete však, čo všetko je vhodné do neho vkladať a čo už nie?
ÁNO:
- zvyšky z čistenia a spracovania zeleniny a ovocia
- menšie množstvá rastlinných jedál a chleba
- zhnité ovocie a zelenina
- škrupiny z vajec a orechov, kôstky a makovice
- nasekané kukuričné stonky a klasy
- nasekané konáre z krovín a stromov
- kvety, tráva, seno, slama, lístie
- piliny, hobliny, drevená štiepka
- vypletá burina, pozberové zvyšky z pestovania
- hnoj z chovu hospodárskych zvierat
- papierové vreckovky a obrúsky
- studený popol z čistého dreva
NIE:
- zvyšky z mäsa a výrobky z neho
- farebne potlačený papier
- popol z uhlia a koksu
- piliny a zvyšky z drevotriesky
- veľké množstvá varenej stravy
- mlieko a mliečne výrobky
- uhynuté zvieratá a zvyšky zo zabíjačky
- nerozložiteľný materiál (napr. sklo, plasty, textil)
- výkaly mäsožravých a chorých zvierat
Ďalšie tipy na to ako správne kompostovať sa dočítate v tomto praktickom článku „Ako správne kompostovať. Čo patrí a čo nepatrí do kompostéra?“.
Kompostovať bioodpad je možné nielen na záhrade, ale aj v byte. Najlepším riešením k bytovému kompostovaniu sú práve vermikompostéry, teda kompostéry s využitím dážďoviek. Ponúkame vám 5 tipov, ako si doma v kuchyni pomocou kalifornských dážďoviek môžete vyrobiť kvalitný kompost. Zároveň vám naša Pauli poradí, ako sa starať o vermikompostovanie aj v zimnom období.
Ak bývate v byte a nemáte priestor pre vermikompostovanie, môžete si vytvoriť osobitný smetný kôš na bioodpad, ktorý vám v pravidelných intervaloch bude odvážať vaša samospráva (od polovice roku 2021 má väčšina samospráv povinnosť zbierať a efektívne zhodnocovať kuchynský bioodpad). Odporúčame vám zakúpiť si prevzdušnený kompostovací kôš (napr. Stelo Evo 10 litrov), do ktorého si vložíte biologicky rozložiteľné kompostovateľné vrecko. Vďaka tejto kombinácii bude váš bioodpad v bezpečí a bez zbytočnej vlhkosti a zápachu. Následne stačí vrecko s bioodpadom vložiť do najbližšej hnedej nádoby na bioodpad.
K našim kompostérom vám ako bonus pribalíme aj sprievodcu kompostovaním, ktorý vás navedie k tomu, aby bol váš kompost čo najkvalitnejší.
A to najpodstatnejšie - ako môžete taký kvalitný kompost tj. prírodné organické hnojivo využiť? Dozviete sa v tomto článku.
Kompostovanie má zmysel. Veríme, že sme vám našim zhrnutím pomohli k rozhodnutiu začať s týmto fascinujúcim procesom premeny bioodpadu na výživné organické hnojivo, ktoré kompostovaním získate. Pretože kompostovať môže naozaj každý.
Prajeme veľa šťastia!