Semenarenie paradajok, alebo pripravte si úrodu na budúci rok!

Ste na záhrade ako ryba vo vode as prichádzajúcou jeseňou zatláčate slzu, pretože viete, že zber sa čoskoro skončí a jar je ďaleko? Rozumieme! Máme tu pre vás ale tip, ako sa rovno začať pripravovať na ďalšiu jar. A tým je semenarenie paradajok.

Semenaření paradajok je jednoduchý a ekologický spôsob, ako si zaistiť semienka pre budúcu sezónu. Ušetrite peniaze a uistite sa, že si budete môcť ďalší rok pochutnať na svojej obľúbenej odrode.

Prečo semenáriť

Semenarenie paradajok má mnoho výhod. V prvom rade nemusíte každoročne kupovať nové semienka, takže ušetríte nejaké peniaze a zároveň znižujete ekologickú stopu. Ďalším dôležitým dôvodom je prispôsobenie paradajok miestnym podmienkam – s každou generáciou sa odrody lepšie adaptujú na podnebie a klímu vašej záhradky. Okrem toho semenarenie prispieva k udržaniu rozmanitosti odrôd, čo je dôležité pre zachovanie genetickej variability a odolnosti voči chorobám.

Semenaření rajčat Zemito

Aké paradajky na semenárenie využiť

Stretnúť sa môžeme s nehybridnými a hybridnými odrodami. Na semenárenie sú vhodné tie nehybridné, voľne opeľované. U tých totiž materská roslina odovzdá svoje vlastnosti ďalšej generácii a vy viete presne, čo od nových sadeničiek očakávať.

Hybridné odrody, alebo tiež šľachtené, sú také, ktoré sú nakrížené tak, aby kombinovali tie najlepšie vlastnosti dvoch odrôd. Ide o tzv. hybridy F1, teda prvé kríženie. Tým získavajú rastliny rôzne benefity. Kombinovať sa tak môže napríklad chuť a odolnosť voči chorobám, výnosy alebo napríklad dozrievanie. V ďalšej generácii už ale klesajú na výnosoch. Ak by ste chceli ďalší rok znova hybridnú odrodu, je najlepšie si semienka zase kúpiť a mať tak istotu, že budú mať požadované vlastnosti.

Semenaření krok za krokom

Pre semenarenie vyberajte paradajky, ktoré sú plne zrelé, veľké, zdravé a typické pre danú odrodu. Paradajku rozkrojte priečne a semienka vyberte do pohára, najlepšie bez prebytočnej dužiny. Prípadne môžete po rozkrojení paradajky do pohára vytlačiť (vhodné najmä pri menších plodoch).

Pridajte trochu vody, aby prebehla fermentácia, ktorá odstráni gél okolo semienok obsahujúci látky brániace klíčeniu. Pohár nechajte cca 3 dni na teplom mieste. Semienka môžete každý deň premiešať.

Akonáhle získa voda mierne mliečne sfarbenie a obsah sa rozdelí na dve vrstvy, je čas. Zdravé semienka sa usadia na dne pohára a tie, ktoré nie sú v poriadku budú plávať na povrchu s ďalšími nečistotami a dužinou.

Vrch zmesi opatrne odlejte, aby ste sa nečistôt a nevhodných semienok zbavili. Zdravé semienka potom prelejte do sitka a prepláchnite vodou.

Semienka rozložte na papierovú tácku (skúste ich od seba čo najlepšie oddeliť) a nechajte schnúť asi týždeň v dobre vetranej miestnosti. Správne usušené semienka poznáte podľa jemných bielych chĺpkov na povrchu. Gratulujeme. Máte semienka paradajok pripravená na ďalšiu sezónu! Semienka uložte do vzduchotesného vrecka a nezabudnite popísať názvom odrody a ideálne aj rokom.

Semenaření rajčat Zemito (2)

Ako semienka uchovať

Pre dlhodobé uchovanie semienok je dôležité ich skladovať v suchu, chlade a tme. Ideálnym miestom je chladná špajza alebo chladnička. Dobre uskladnené semienka vám vydržia aj niekoľko rokov. Poznáte tú radosť, keď zberáte zeleninu, ktorú ste si vypestovali od semienka? Tak počkajte na ten pocit, až budete žať tieto paradajky! A keby ste si počas dlhej zimy chceli urobiť niečím radosť, aby vám to rýchlejšie utieklo, môžete si na ich stávkovanie zaobstarať tento krásny pestovací set. :)